Anglická netradiční piva – Thornbridge


Thornbridge

Pivovar Thornbridge je poměrně nový, přesto vyhrává za svá piva jednu cenu za druhou. V roce 2015 vyhrál za svá piva více než 30 ocenění. V roce 2016 jich bylo 30. A již v tomto roce získali své první ocenění. (Konkrétní ocenění v tomto odkazu)

Thornbridge Huck - Double IPA

Thornbridge Huck – Double IPA

Thornbridge Huck – Double IPA

  • Styl: IPA Double / Imperial / Extra
  • Alkohol: 7,4 %

Huck je excelentní “Double IPA” vytvořené ze tří amerických chmelů Mosaic, Simcoe a Amarillo. Tyto chmely byly vybrány proto, že jejich charaktery se navzájem dokonale doplňují. Záměrem bylo vytvořit středně silnou verzi IPA v anglo-americkém stylu. “Huck” voní po chmelu, tropickém ovoci (grapefruit, ananas, mango) a pryskyřici, navíc je zde cítit také jemný nádech karamelu. Masivní chuť má pevný sladový základ s velice jemnou příchutí karamelu, na němž je vystavěná slastná, chmelově-grapefruitová kaskáda ozvláštněná tóny jehličí. Thornbridge je svými mohutnými pivy se silným americkým vlivem prostě pověstný, jsou opravdu skvělá a jedinečná!

Thornbridge Eldon - Imperial Stout

Thornbridge Eldon – Imperial Stout

Thornbridge Eldon – Imperial Stout

  • Styl: Barrel Aged ALE (zraje v sudech po bourbon whisky)
  • Alkohol: 8 %

Eldon je hodně zajímavý a hlavně ne je tak obyčejný “Imperial Stout”. Tohle je nádherně hladké, hebké pivo nasáklé praženým sladem, čokoládou a kávou, jehož chuť je navíc díky krátkému pobytu v dubových sudech protkaná tóny bourbonu a vanilky. Tyto dvě ingredience dodávají chuti podmanivě slastný nádech. Alkoholu si zde téměř nevšimnete, přesto je ho zde přímo lodní náklad (8 %), chuť je středně plná a překvapivě harmonická, dominuje zde káva a čokoláda s trochou vanilky a trochou tmavého “demerara” cukru. Hlavní zvláštnost ale spočívá v příchuti “Kentucky Bourbon Whisky”, která pivu dodává výjimečný chuťový impuls.

Thornbridge Bear State - West Coast IPA

Thornbridge Bear State – West Coast IPA

Thornbridge Bear State – West Coast IPA

  • Styl: IPA West Coast
  • Alkohol: 7 %

Bear State je fantastické pivo vytvořené v typickém kalifornském stylu. Stát Kalifornie má ve znaku medvěda (“bear”), proto tedy “Bear State”. Bear State je klasické IPA vytvořené v duchu západního pobřeží USA (“West Coast IPA”). Chuť je opravdu masivně chmelově hořká, přitom ale lahodně přítulná, je to hořké, ale nečekaně přístupné, prostě mohutná chmelová hořkost je zjemněná mírnou sladovou sladkostí tak dokonale, že každý doušek vykazuje dech beroucí chuťovou disharmonii. Ať je to, jak je to, v chuti dominuje chmelově hořká příchuť s citrusy, sladem a jehličím v “podpalubí”. Pro milovníky amerického “West Coast IPA” stylu k ochutnání téměř povinné!

Thornbridge Halcyon - Imperial IPA

Thornbridge Halcyon – Imperial IPA

Thornbridge Halcyon – Imperial IPA

  • Styl: IPA Double / Imperial / Extra
  • Alkohol: 7,4 %

Halcyon (Imperial IPA) je dech beroucí pivo s ohromující pěnou a neprůhledným barevným odstínem medu. Aroma vytváří obrovské bohatství tropického ovoce a chmelu. V mohutné a plné chuti se potkává příchuť sladů s intenzivní ovocnou chutí grapefruitu, ananasu, citrusů a přímo lodním nákladem chmelu, s nádechem mandarinky a hrušky v téměř nekonečně dlouhé dochuti. Halcyon je nejen chuťově mocné, ale také mohutně hořké pivo, jehož silný chuťový výraz je totálně ohromující. Tohle je jednoznačně jedno z nejlepších piv Anglie. – Použité chmely: Herkules CO2 Extract, Galaxy, Ella, Chinook, Nelson Sauvin, Bramling Cross

Thornbridge Valravn - Black Imperial IPA

Thornbridge Valravn – Black Imperial IPA

Thornbridge Valravn – Black Imperial IPA

  • Styl: IPA Imperial Black
  • Alkohol: 8,8 %

Valravn je silnější verze vynikajícího piva “Wild Raven”. Nicméně “Valravn” je nejen silnější, ale nepochybně také o dost sušší. Tělo je naloženo spíše umírněným nákladem tmavých pražených sladů, čokolády a kávy, je zde ale spousta chmele, z něhož úchvatnou infuzí prochází do chuti silná vlna hořkosti (grapefruit, citronová tráva, borovicová pryskyřice). Chuť je patřičně hořká, ale rezervovaně strohá, výraznou chmelově-grapefruitovou hořkost vyvažuje subtilní sladové tělo. Co napsat víc? Valravn je pivo ostré jako břitva, chmelově-sladové, navíc vyladěné středně silnou až nižší karbonací. Určitě hodně zajímavé, typicky anglické, prostě ostré a strohé “Imperial Black IPA”!