Rodinné vinařství Sedlák, Velké Bílovice


Vína z vinařství Sedlák

04349l
Nyní jsme pro Vás zahrnuly do nabídky moravských vín další vína z Velkých Bílovic.
Mladí pokračovatelé rodinného vinařství Sedlák, bratranci Milan a Jaroslav, navazují v předávání zkušeností svých otců již čtvrtou generací. Již v roce 1918 postavil ve Velkých Bílovicích pradědeček František Sedlák první sklep. Tímto je také datován zrod samotného vinařského rodu.
Zpracování hroznů probíhá okamžitě po sběru, u některých odrůd na rmutu ve speciální macerační nádobě, následně s odkalením a využitím čistých kultur kvasinek. Vína se vyrábí metodou řízeného kvašení, bílá vína zrají v nerezových tancích, červená vína zrají v tradičních dřevěných sudech.

Mezi hlavní pěstované odrůdy patří Veltlínské zelené, Neuburské, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Tramín červený. Mezi červené pak Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Rulandské modré a Merlot.

Rodinné vinařství Sedlák má vinice pouze v katastru obce Velké Bílovice z velkopavlovické vinařské podoblasti. Vlastní vysázená plocha vinic je přibližně 17 hektarů. Klimatické a půdní podmínky mají významný vliv na originální charakter moravských vín, pro něž jsou příznačné ovocné tóny, jemné aroma, lehkost a svěžest.

Nabízíme 8 odrůd z tohoto vinařství. Z bílých vín to jsou odrůdy – Ryzlink Rýnský, Rulandské šedé, Ryzlink Vlašský, Savignon, Tramín Červený a Hibernal. Z červených odrůd – Merlot a Rulandské modré.

Charakteristika vín:

   Rulandské šedé – pozdní sběr, suché

 • Vůně je plná, bohatá, příjemně ovocná, s tóny kompotovaných hrušek a citrusů. Chuť je opět plná, dlouhá, harmonická, jemně zaobalená hroznovým cukrem s pikantním závěrem.
 • Doporučujeme kombinovat se šunkou, sušenými rajčaty, grilovanými rybami či telecím masem.

  Ryzlink rýnský – pozdní sběr, suché

 • Vůně vína je výrazně plná, bohatá, s pevnou strukturou. Chuť je dlouhá, výrazná a minerální, s příjemným zbytkovým cukrem a osvěžující kyselinkou.
 • Jedná se o minerální víno, které se bude hezky hodit ke sladkovodním rybám.

  Hibernal – výběr z hroznů, polosladké

 • Toto polosladké víno má zlatožlutou barvu, ve vůni se objevují jemné květinové tóny s kořenitým charakterem. Příjemná, kulatá a výrazně ovocná chuť, ve které se krásně spojuje pikantní kyselina a zbytkový hroznový cukr.

  Savignon – kabinetní, suché

 • Víno má jemnou až čirou barvu se zlatými a zelenými odlesky. Květinová a ovocná vůně s aroma zralého angreštu, broskví a bezinkového květu. Chuť je čerstvá a příjemně osvěžující s ovocnými tóny angreštu, meruněk a citrusů, podpořená vyzrálou pikantní kyselinou.

  Tramín červený – pozdní sběr, polosuché

 • Vůně je bohatá, ovocná i plně kořenitá s tóny kvetoucích růží, šeříku i jemných parfémů. Chuť je plná a dlouhá s kulatým tělem, snoubí se v ní ovocnost s nazrálou kyselinou a medovým závěrem.
 • Víno které se ideálně kombinuje s drůbežím či orientálními pokrmy.

  Ryzlink Vlašský

 • Víno má jasnou, zlatožlutou barvu. Jemná a ovocná vůně s aroma citrusových plodů a rozkvetlé louky. V chuti je příjemně minerální s vyzrálou pikantní kyselinou a jemnými medovými tóny.

  Merlot – pozdní sběr, suché

 • Má příjemné aroma sušených švestek, ostružin a borůvek, doplněné tóny kávy, kouře a čokolády. Mohutné, plné víno s tóny marmelády z drobného černého ovoce. Harmonické třísloviny a dubové aroma dávají vínu delší závěr.
 • Hodí se k tmavým masům, zvěřině či specialitám na grilu.

  Rulandské modré – výběr z hroznů, suché

 • Má intenzivní vůni sušených švestek a třešní, harmonicky doplněnou tóny vanilky a marmelády. Chuť je plná, hutná a bohatá. Snoubí výrazné tóny marmeládového ovoce se stopou kouře a sladkých tříslovin.
 • Víno lze velmi dobře kombinovat k pečenému masu, specialitám z kachny a sýrům.