Vína z Bordeaux – Clinet, Pavie Macquin


BORDEAUX

Nyní zařazujeme do sortimentu i luxusní francouzská vína z Bordeaux.

Je to největší a zároveň nejslavnější francouzská vinařská oblast. Na vinicích o rozloze asi 130 tisíc hektarů se převážně pěstují modré odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc a bílé Sémillon a Sauvignon. Pěstují se zde i další odrůdy, jako například Petit Verdot, Malbec, Carmenére nebo bílá Muscadelle, ale ty již nejsou tak významné. Nejrozšířenější modrou odrůdou je Merlot, tato odrůda je vysázená téměř na polovině celkové plochy bordeauxských vinic.

Žádná jiná oblast na světě neposkytuje ročně tolik špičkového vína jako Bordeaux. Přibližně 7 tisíc vinařů vyprodukuje rok co rok více než 6 milionů litrů vína (v závislosti na ročníku pochopitelně). Vysokou kvalitu bordeauxských vín tvoří dokonalá souhra vinaře a terroiru. V Bordeaux panuje příznivé klima ovlivněné Atlantským oceánem a jeho teplým golfským proudem, který obtéká akvitánské pobřeží. Rozmanité složení půdy pak dovoluje pěstovat odrůdy, z nichž bordeauxští vinaři umí vyrobit víno mimořádné kvality a trvanlivosti. Žádné jiné víno na světě nevydrží v lahvi ve špičkové kondici tak dlouho, jako víno z Bordeaux.

Vinaři v Bordeaux vyrábějí vína všech druhů. Ať už to ale jsou vína červená, bílá, růžová nebo sladká dezertní vína z Sauternes, Barsacu nebo odjinud, vždy se jedná o víno vynikající chuťové kvality navíc s velmi dobrým potenciálem zrání. Dokonce i ta nejlevnější červená vína si snadno udrží velmi dobrou chuť i několik let.

CLINET 2013

"DosRočník:   2013
Oblast | podoblast:  Bordeaux | POMEROL
Klasifikace:   AOC Pomerol
Odrůdy:   90 % Merlot, 9 % Cabernet Sauvignon, 1 % Cabernet Franc
Obsah alkoholu:   13,5 %
Objem:   0,75 l
Nejlepší k pití:   2017 – 2023
Rozloha vinic: 11,81ha
Stáří keřů: 40 let
Půda: Starověký štěrk, jíl, železitý vklad v podloží
Výnos: 33 hl / ha
Roční produkce: 45 000 lahví
Délka zrání v dubových sudech: 16 měsíců

Clinet 2013 je opojné víno vytvořené v přirozeném souladu s přírodou. Ronan Laborde – majitel Ch. Clinet – použil pouze hrozny špičkové kvality, z nichž vytvořil skvěle vyvážené víno maskulinního stylu. Chuť má nevídanou hloubku, oplývá ovocností (červený rybíz, ostružiny) a vynikající vyvážeností, pozoruhodně silné taniny (IPT 85) vínu zabezpečují skvělý potenciál dalšího vývoje a zrání. Precizně vyrobené.

PAVIE MACQUIN 2013

pavie-macquin-2013Ročník:   2013
Oblast | podoblast:  Bordeaux | SAINT EMILION
Klasifikace:   St.- Emilion – 1er Grand Cru Classé (B)
Odrůdy:   84 % Merlot, 14 % Cabernet Franc, 2 % Cabernet Sauvignon
Obsah alkoholu:   13,5 %
Objem:   0,75 l
Nejlepší k pití:   2017 – 2025
Rozloha vinic: 15 ha
Stáří keřů: 37 let
Půda: Jílovitá hlína, vápenec
Výnos: 25 hl / ha
Roční produkce: 50 000 lahví

Ani Pavie Macquin 2013 nebylo možné letos v Bordeaux ochutnat. A tak si pomůžeme komentářem jednoho známého světového vinného kritika. – “Pavie Macquin je elektrizující biodynamické víno, které vzhledem k obtížnostem ročníku je nabité ohromnou intenzitou, s příchutí malin, třešní a švestek. Chuť vykazuje neuvěřitelnou délku. Pavie Macquin zachovává i tentokrát svůj styl. Nicolas Thienpont a Stéphane Derenoncout vyrobili víno, jehož aromatické a chuťové vlastnosti téměř překračují možnosti ročníku“.